U središtu
Arhiva članaka od 1.8.2010 do 31.8.2010
30.8.2010
Pitanje uračunavanja, odnosno neuračunavanja subote u godišnji odmor radnika često se postavljalo u primjeni bivšeg
Zakona o radu. Iako je sadašnjim
Zakonom o radu (NN 149/09) pitanje godišnjeg odmora ponešto drukčije uređeno, i danas se javljaju dvojbe oko (ne)uračunavanja subote u godišnji odmor.
> Detalji...
27.8.2010
Izmjena državnih pedagoških standarda usvojena Zakonom o izmjenama i dopunama
Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi uvodi neke novine u organizaciju rada osnovnih i srednjih škola. Najsnažnije reakcije javnosti, osobito zaposlenih u prosvjeti, izazvale su odredbe Zakona koje propisuju tjednu normu za pojedini nastavni predmet, uvjete umirovljenja, zakonske uvjete rada za učitelje, nastavnike i ravnatelje osnovnih i srednjih škola.
> Detalji...
26.8.2010
Zakonom o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije utvrđuje se pojam takvog zemljišta, titulari vlasništva nad tim površinama te imovinskopravni odnosi i način njegovog korištenja. Zakon je stupio na snagu 1. kolovoza 2010.
> Detalji...
25.8.2010

Jedno od pitanja koje se postavlja u odnosima najma stana jest može li pravna osoba biti najmoprimac stana ili samo fizička. Iako izričitog odgovora u
Zakonu o najmu stanova nema, ipak se, s obzirom na dovođenje u vezu više odredbi toga Zakona, dolazi do zaključka da bi najmoprimac mogla biti samo fizička osoba.
> Detalji...
23.8.2010

Kako su rasle potrebe pravnog prometa rasla je i potreba da netko ne istupa osobno ili neposredno u određenom pravnom poslu, nego da tu osobu zastupa netko drugi. Tako je došlo do potpune afirmacije punomoći kao ovlasti koju netko daje drugome i time omogućava da npr. sklopi u Splitu ugovor u vrijeme kada se faktički nalazi u Moskvi, Montrealu ili bilo gdje drugdje na svijetu. Potrebu za primjenom punomoći više nitko uopće i ne dovodi u pitanje, ali treba ukazati na neke opasnosti i općenito probleme koji se vezano za punomoći ne samo mogu dogoditi nego se i stalno događaju.
> Detalji...
20.8.2010
Iako je Stečajnim zakonom pojašnjena nesposobnost za plaćanje, kao jedan od razloga za otvaranje stečaja, u praksi ima dosta problema s utvrđivanjem okolnosti o kojima ovisi mogućnost primjene predmnjeve iz
stavka 4. članka 4. Stečajnog zakona.
> Detalji...
18.8.2010
Pravo na regres, odnosno, prema poreznim propisima – naknadu za godišnji odmor, nije zakonsko pravo radnika, što znači da sam propis ne nameće obvezu poslodavcu da ga radnicima isplati, već se to pravo mora propisati, odnosno ugovoriti ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili odlukom poslodavca.
> Detalji...
16.8.2010
Premda sudac koji je sudjelovao u donošenju rješenja o određivanju (produljenju) pritvora, a kasnije u istom sudu i u donošenju pobijane odluke u istom predmetu (kojom je podnositelj osuđen na kaznu dugotrajnog zatvora), nije izrijekom isključen od odlučivanja, ipak se u takvom slučaju ne može zanemariti postojanje činjenica koje dovode u sumnju njegovu nepristranost.
> Detalji...
12.8.2010
Kako cestovni, željeznički i zračni promet ne bi mogao funkcionirati bez odgovarajućih prometnih znakova, zakona i drugih propisa, tako niti
on line promet na Internetu i Intranetu ne bi mogao funkcionirati bez poštivanja određenih pravila ponašanja.
> Detalji...
9.8.2010
Mjesna nadležnost u ostavinskom postupku ovisi o tome je li ostavitelj u trenutku smrti u Republici Hrvatskoj imao prebivalište, boravište ili niti jedno niti drugo, odnosno ovisno o tome nalazi li se i gdje pretežni dio njegove ostavine u Republici Hrvatskoj.
> Detalji...
4.8.2010
Posredovanje pri povremenom ili privremenom zapošljavanju redovitih studenata regulirano je
Pravilnikom o posredovanju pri zapošljavanju redovitih studenata. Posredovanje obavljaju pravne osobe čija djelatnost osigurava cjelovitost i odgovarajući standard sustava visoke naobrazbe, doprinosi snalaženju studenata na tržištu rada pronalaženjem poslodavaca i sigurnosti naplate.
> Detalji...
2.8.2010
Postupak naplate dužnih iznosa zajedničke pričuve mogu pokrenuti suvlasnici, ali i upravitelj zgrade, kao njihov zakonski zastupnik. Ako je postupak radi plaćanja zajedničke pričuve pokrenut po zakonskom zastupniku (upravitelju zgrade) u ime suvlasnika, time da su suvlasnici označeni kao parnične stranke, tada su suvlasnici dužni dokazati aktivnu legitimaciju zemljišnoknjižnim izvatkom ili prilaganjem ugovora o kupnji posebnih dijelova nekretnina.
> Detalji...